Zalety systemu inteligentnego budynku

 


System inteligentnego budynku integruje domowe instalacje i sprawia, że wszystkie urządzenia i sprzęty współpracują ze sobą i komunikują się, by lepiej służyć potrzebom ich właściciela. Inteligentne instalacje mają trzy podstawowe zalety: zwiększają bezpieczeństwo, komfort oraz przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji budynków.

 


Bezpieczeństwo

Inteligentny system dba o nasze bezpieczeństwo. Przykładowo, gdy w budynku niebezpiecznie wzrosną stężenia niebezpiecznych gazów, system nie tylko włączy alarm, lecz od razu poinformuje o tym domowników wysyłając wiadomość na ich telefony komórkowe oraz uruchomi wentylację. Ponadto, podczas gdy będziemy poza domem system zasymuluje naszą obecność – w odpowiednich porach włączy światła, otworzy i opuści rolety, odstraszając tym samym potencjalnych włamywaczy. Integracja z monitoringiem pozwoli na stały nadzór nad budynkiem z dowolnego miejsca na Ziemi.

Komfort
Dzięki systemowi inteligentnego budynku sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem czy pracą konkretnych urządzeń jest ściśle dostosowane do potrzeb i przyzwyczajeń mieszkańców. Poprzez tzw. scenariusze czyli sekwencje następujących po sobie działań możliwe jest zautomatyzowanie codziennych czynności takich jak zasuwanie rolet czy wyłączanie oświetlenia przy wyjściu z budynku. Dzięki scenom możliwe jest uzyskanie klimatycznego oświetlenia dostosowanego do każedej sytuacji. Rozproszone w budynku urządzenia i systemy zintegrowane są w jednym systemie, a dostęp do nich może odbywać się poprzez ekran smartfona lub tabletu bez względu na to gdzie znajduje się użytkowinik.
OszczędnościInteligentny budynek przynosi także wiele oszczędności związanych z mediami – pozwala zaoszczędzić do 30% energii elektrycznej i 23% cieplnej. Umożliwia zarządzanie zużyciem energii np. poprzez zmniejszenie temperatury gdy domowników nie ma w obiekcie, lub wyłączenie ogrzewania pomieszczenia na czas jego wietrzenia. System może strefowo zarządzać ogrzewaniem w zależności od obecności mieszkańców i pory dnia. Przy każdym wyjściu z domu system automatycznie odetnie  wszystkie niepotrzebnie włączone urządzenia oraz te funkcjonujące w stanie uśpienia.

System inteligentnego budynku oferuje wiele zalet i możliwości, tylko od użytkownika zależy,
z których z nich będzie chciał skorzystać.